fbpx

Rozvod snů – tzv. nesporný rozvod v praxi

Nedávno jsem právně zastupovala klientku, která mě oslovila s prosbou o pomoc s rozvodem. Máma tří dětí, vztah trvající od střední školy, za ta společná léta mnoho společného majetku.

Nazvat rozvod rozvodem snů možná zní zvláštně.

Vím, že v některých případech se zdá být až nemožné nalézt s druhým z partnerů společnou řeč. Chtěla bych však s Vámi sdílet tuto zkušenost jako příklad, že i takto nelehkou životní situací jde projít poměrně hladce. Snad pro Vás bude povzbuzením a inspirací.

Jak to probíhalo?

Po úvodním telefonátu jsem klientku poprosila, ať mi do e-mailu popíše jejich současnou situaci a jaký výsledný stav by byl pro ni nejlepší. Prioritou bylo, ať to proběhne hladce, rychle a ať se to neodrazí negativně na dětech.

Na základě těchto informací jsem připravila několik dokumentů.

  • Návrh na rozvod manželství
  • Dohodu o vypořádání společného jmění manželů
  • Dohodu o péči o děti a o výživném a návrh na její schválení soudem

Nejdříve jsme tyto dokumenty doladily s klientkou tak, aby s nimi byla spokojená. 

návrhu na rozvod manželství nechtěla zabíhat příliš do detailů o jejich vztahu, ponechaly jsme tak pouze obecné prohlášení o rozvratu jejich manželství a jeho nevratnosti.

Vypořádání společného jmění manželů obnášelo zejména dohodu o tom, komu zůstane dům a byt, a na koho přejdou hypotéky. S ohledem na děti a jejich školy a kroužky se jako nejlepší řešení nabízelo, aby klientka zůstala s dětmi v domě v blízkosti těchto zařízení. Navrhly jsme tedy, že klientce zůstane dům a převezme závazek z hypotéky. Manželovi připadne byt a hypotéka, která se k němu vztahuje.

Péče o děti a výše výživného byla překvapivě nejsnadnější část. Má klientka i její manžel měli za prioritu, aby rozvod měl na děti co nejmenší negativní dopad. Chtěli, aby se děti mohly sami rozhodovat, kdy chtějí být s druhým z rodičů. Nabízela se tedy společná péče o děti. 

Výživné prý nechce, vždy se nějak dohodli. Přesto jsem navrhla, že můžou mít společný účet, na který budou zasílat stejnou částku a z ní pak platit potřeby dětí. Mé klientce to přišlo jako dobrý nápad a uvedly jsme to takto v dohodě.

Míč byl na straně manžela.

Všechny listiny jsme poslaly manželovi mé klientky. Za nedlouho přišla odpověď jeho advokátky. S rozvodem souhlasí, do dohody o vypořádání společného jmění chce pro jistotu zahrnout ještě několik věcí. V dohodě o péči o děti chce specifikovat, na čí jméno bude veden účet určený pro potřeby dětí. 

Všechny připomínky mi dávaly smysl, vysvětlily jsme si s klientkou všechny dotazy, doladily dokumenty a odeslaly je znovu advokátce jejího manžela k finálnímu odsouhlasení.

Následovaly podpisy dohod a zaslání návrhů k soudu. Dohodli jsme se, že návrhy podám já datovou schránkou.

Následovala reakce soudu.

Jako první přišlo jmenování opatrovníka dětem. Společně s tím přišlo také předvolání k soudu ve věci péče o děti

Klientku mezitím kontaktovala sociální pracovnice.

Čekalo nás první soudní jednání. Dostavili jsme se já, má klientka, její manžel, jeho advokátka a sociální pracovnice. Soudkyně vyslechla oba rodiče, zeptala se na stanovisko sociální pracovnice, pročetla důkazy, chtěla vidět originál dohody uzavřené mezi rodiči.

Celé jednání trvalo asi půl hodiny a nejvíce soudkyni zajímalo, jak přesně bude probíhat společná péče o děti a jestli se opravdu budou schopni dohodnout na hrazení potřeb dětí. Soudkyně byla dojatá tím, jak oba rodiče opakovali, že děti jsou pro ně prioritou a chtějí jim naprosto vycházet vstříc pokud jde o to, s kým chtějí zrovna trávit čas. Vysvětlili jsme, jak bude fungovat hrazení potřeb ze společného účtu. Sociální pracovnice potvrdila, že jí taková úprava přijde v nejlepším zájmu dětí. Rozhodnuto, schválena dohoda rodičů.

Další krok bylo rozvodové stání. Soudní poplatek uhrazen. Do datové schránky přišlo předvolání k rozvodu. Sešli jsme se v podobné sestavě bez sociální pracovnice. Předložili jsme originály dohod, pravomocný rozsudek o péči o děti. Soudkyně se obou manželů zeptala, jestli trvají na rozvodu manželství, a prošla předložené listiny. Kdyby měla paličku, klepla by s ní a řekla „rozvedeno“. V českém prostředí se paličkou neklepe a po vyhlášení rozsudku, ve kterém řekla, že se manželství rozvádí, pouze řekla, že nám rozsudek přijde do datové schránky a tím je jednání ukončeno. 

Jak soudkyně pravila, tak se stalo.

Rozsudek přišel do mojí datové schránky, nechala jsem na něm vyznačit doložku právní moci a s tímto rozsudkem jsme pak udělali poslední potřebné kroky – změny v katastru nemovitostí a v bance. Klientka si nechala původní příjmení, už si na něho za ta léta zvykla a chce mít stejné příjmení jako její děti.

Celý proces trval asi 5 měsíců, přičemž nejdelší bylo několikaměsíční čekání na nařízení jednání u soudu a zaslání rozsudku soudem. Celkový čas u soudu nepřesáhl jednu hodinu

Takto hladký průběh není samozřejmý. Není ale ani nemožný. Za nejpodstatnější v celém procesu považuji shodu rodičů na tom, že jejich prioritou je co nejmenší negativní dopad na děti. Oba rodiče mají můj obdiv a respekt. 

Když jsem přemýšlela o tomto případu, uvědomila jsem si jednu věc.

Moje právní zastoupení tam vlastně ani nebylo potřeba.

Oba manželé věděli, co jsou jejich priority a byli schopni se dohodnout. Já jim to „jen“ dala na papír a provedla je procesem. Na druhou stranu bych také sama nevěděla jak na to, nebýt mnoha let studia práva a advokátní praxe. 

Chtěla bych tímto motivovat i ostatní páry, které již nevidí společnou cestu, aby se zkusily dohodnout na péči o děti a na rozdělení majetku a rozvodem prošly bez zbytečného trápení

Vím, že to není lehké! Věřím, že se někdy jeden z Vás snaží a druhý mu „hází klacky pod nohy„. Umím si představit, že už jste nad snahou o dohodu možná zlomili hůl a řekli si, že to nemá cenu. Nebo jste zatím na začátku a nevíte, jak se do toho pustit.

V čem Vám pomohu já?

  • Vysvětlím Vám Vaše práva a možnosti, takže Vaše vyjednávání bude mít správný právní podklad.
  • Dám Vám tipy a rady, jak vykomunikovat s bývalým partnerem(kou) dohodu, která naplňuje potřeby Vás obou.
  • Předám Vám vzory všech rozvodových papírů, které snadno vyplníte dle video návodů.
  • Provedu Vás celým procesem krok za krokem, takže budete vědět, co kam poslat, na co se Vás kde budou ptát, na co nezapomenout.
  • Zkrátka vše, co potřebujete, abyste zvládli projít rozvodem sami, bez chyb a zbytečných průtahů
  • Dostanete také mou osobní podporu, takže se budete moci zeptat, co Vám není jasné, vyřešit se mnou Vaši specifickou situaci, přijít si pro rady, když to nebude lehké.

Toto vše najdete v průvodci Rozvodem s klidnou hlavou.

A pokud neřešíte majetek nebo jste nebyli v manželství, dostanete podobnou podporu v Právním průvodci rozchodem s dětmi.

Nenechejte si také ujít webinář zdarma „Co potřebujete vědět o rozvodu“.

Můžete se také připojit do mojí podpůrné Facebookové skupiny pro rodinné právo a rozvody, kam můžete sdílet a ptát se.

Neváhejte také sledovat mou Facebookovou stránku s dalšími právními radami a tipy pro každodenní situace. 

A pokud si nejste jisti, který průvodce je pro Vás vhodný nebo se chcete nejdříve seznámit, zarezervujte si schůzku zdarma a popovídejme si společně o tom, jak Vám můžu nejlépe pomoci.

Ráda Vás tímto nelehkým obdobím provedu tak, aby proběhlo co nejrychleji a co nejméně bolestně.

"Jsem advokátka a mojí vizí je zvýšit procento lidí, kteří se dokáží ROZVÉST bez právníků. Dohodnout se a vše si snadno připravit k soudu sami. Snížit negativní dopad na děti. Rozvod podle mého průvodce může proběhnout rychle, vědomě a bez právních chyb. Mým darem je schopnost naslouchat lidem a mé právní vzdělání mi umožňuje tento dar uplatnit i profesně. Jsem autorkou on-line průvodce ROZVODEM S KLIDNOU HLAVOU. Můj příběh si přečtěte zde."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů