fbpx

Kromě toho, že jsem advokátka, jsem také…

mámou dvou malých kluků. 

Jako správný hloubavý typ mám ke všemu nejraději podložené studie a výzkumy. 

Když u nás začínalo období, kterému se s oblibou říká „období vzdoru“, začala jsem proto zjišťovat, jak na ty kluky vyzrát.

Jak už to tak bývá, rodičovské příručky i studie poskytovaly celou škálu rodičovských směrů, přístupů a rad. Od volné výchovy po autoritativní. Jedno bylo stejné. Moje večerní únava z věčných sporů. Strach, co z nich bude. Pocit, že jsem děsná máma, že se mezi námi vytratí důvěra a blízký vztah. Že mi jednou v pubertě řeknou „jsi trapná, už tady nechci bydlet“.

Víte, na co jsem přišla? Že nejde o to, jak na ně. Ale jak s nimi. Ptát se na jejich potřeby. Říct jim ty moje. Pochopit jejich situaci a vysvětlit tu moji. A najít společné řešení.

Takto společně vytvořené řešení totiž fungovalo. Všichni měli motivaci a důvod ho dodržovat

Na rozdíl od pokynu, který někdo vyžaduje. Třeba jako já, máma. 

Hledání společné dohody se zdá být jako časově i energeticky náročné. 

V krátkodobém horizontu tomu tak je. Je jednodušší říct „a dost, teď to bude, jak jsem řekla“. V dlouhodobé perspektivě však neznám nic, co by fungovalo lépe a s trochou praxe také stejně rychle, ne-li rychleji. 

Domlouvání je schopnost jako jakákoli jiná a dá se natrénovat. Ze začátku může být „protistrana“ překvapená z toho, proč najednou nekřičíte a nedáváte příkazy. Nenechte se rozhodit a vytrvejte. Uvidíte, že když uznáte pocity a potřeby toho naproti Vám, jeho srdce také obměkne

Jakmile se tuhle dovednost naučíte, půjde každé domlouvání rychleji a efektivněji. A představte si ten pocit uspokojení, že jste našli společnou cestu. Že to není ta pachuť, že jste dnes sice vyhráli, ale zítra přijde zase jiná situace, kde budete muset bojovat.

A stejně to je i v manželském vztahu. A i při a po jeho skončení.

Pokud budeme chtít na (bývalého) manžela/ku vyzrát, nikdo nevyhraje. 

Pokud pokyn, jak máme po rozvodu fungovat, dá soud, bude ho dost možná „poražená strana“ chtít bojkotovat.

Zkuste raději zažít ten pocit, že jste tuhle nelehkou situaci dobře zvládli a jste na dobré cestě zvládnout se domluvit i v budoucnu… rozveďte se s klidnou hlavou.

K průvodci TUDY.

"Jsem advokátka a mojí vizí je zvýšit procento lidí, kteří se dokáží ROZVÉST bez právníků. Dohodnout se a vše si snadno připravit k soudu sami. Snížit negativní dopad na děti. Rozvod podle mého průvodce může proběhnout rychle, vědomě a bez právních chyb. Mým darem je schopnost naslouchat lidem a mé právní vzdělání mi umožňuje tento dar uplatnit i profesně. Jsem autorkou on-line průvodce ROZVODEM S KLIDNOU HLAVOU. Můj příběh si přečtěte zde."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů