fbpx

10+1 tipů, jak přežít rozvodové období

Nyní možná procházíte nejtěžším obdobím Vašeho života. Emocionálně, fyzicky, finančně. Čeká Vás nová realita, se kterou jste nejspíš ještě před pár lety vůbec nepočítali. Strachy, nejistota, pocity, které byste nejraději neměli. 

Když je člověk v takto těžkých emocích, špatně se mu uvědomuje, co by mu mohlo pomoci. Já jsem si před lety napsala svůj záchranný tahák pro případy, kdy je mi neveselo a nejsem schopná si v té situaci vzpomenout, co by mi udělalo dobře. Nedávno jsem na něj narazila a napadlo mě Vám takový tahák také napsat.

Tady je tedy pár tipů, jak se cítit lépe. Není cílem teď splnit všechny body najednou a stresovat se tím, že jste některý neudělali. Vyberte si ale alespoň jeden a ten udělejte dnes.

1) Jste v pořádku takoví, jací jste

Buďte na sebe vlídní. Přijměte, že teď se cítíte mizerně. I to k životu patří. A neznamená to, že je s Vámi něco špatně. Jste v pořádku takoví, jací jste. I když Vám není dobře. 

2) Emoce jsou v pořádku

Dovolte si prožít a vyjádřit své emoce. Nemusíte se stydět za smutek, hněv nebo frustraci. Máte na ně právo! Popovídejte si s někým, komu důvěřujete, pište si deník, malujte, křičte, vyjádřete své emoce takovou formou, která je Vám blízká.

3) Hledejte aktivně radost

Udělejte si radost. Maličkostí. Dejte si vanu, přivoňte k rozkvetlému stromu, uvařte si horké kakao. Cokoliv máte rádi. Hledejte příležitosti! A vychutnejte si to všemi smysly. A zítra udělejte to samé. A pozítří taky.

4) Vyplavte endorfiny

Pohyb dokáže divy. Jděte na procházku. Zaplavejte si. Dělejte dřepy. Tančete. Vyberte si pohyb, který máte rádi. A vyčistěte si hlavu.

5) (Staro)nové aktivity

Dělejte aktivity, které Vás baví a naplňují. Co jste mívali rádi a dlouho jste nedělali? Nehráli jste na nějaký hudební nástroj, nešili jste? Vzpomeňte si, co Vám dělá dobře a pojďte to udělat. Rozvod může být příležitost objevit zájmy a aktivity, které Vás naplňují. Zkuste nové hobby, nový kurz, přidejte se do nové skupiny lidí. Ti Vám můžou pomoci rozšířit obzory a přinést znovu radost do života.

6) Pečujte o své zdraví

Vaše zdraví je priorita. Neodbývejte se na jídle. Choďte dřív spát. Mějte dostatek pohybu. Ve zdravém těle, zdravý duch, jak se říká.

7) Nenechejte zvítězit stres

V tomto období máte stresu až nad hlavu. Zkuste, co Vám pomáhá, abyste nad ním vítězili. Meditace, jóga, dechová cvičení, relaxační techniky. Dejte jim každý den prostor aspoň pár minut.

8) Hledejte pozitiva na situaci

Co když tohle je začátek něčeho mnohem lepšího? Co by to mohlo být? Pusťte uzdu fantazii. Jak byste si přáli, aby vypadal Váš nový život? Situace je daná – náš postoj k ní, si můžeme vybrat. 

9) Udělejte si nový životní plán

Jaké jsou Vaše cíle, zájmy a hodnoty? Rozvod může být příležitost pro sebereflexi a přehodnocování. Co je pro Vás v životě opravdu důležité a jaké máte dlouhodobé cíle? Jak byste chtěli trávit svůj čas a energii? Které kroky Vás k tomu přiblíží? Rozdělte si tyto kroky na dílčí menší cíle, kterých můžete snadno dosáhnout a určete si časový rámec, kdy jich chcete dosáhnout. A mějte na mysli, že plány lze i měnit 😊

10) Najděte si podporu

Nebuďte na to sami. Pokud nemáte podporu u přátel či rodiny, zvažte pomoc terapeuta či jiného odborníka, který Vás vyslechne a podpoří. Hledejte lidi, kteří Vám budou fandit a poskytnou Vám povzbuzení, radu a nadhled. Nemůžete-li nikoho najít v okolí, zkuste to i v on-line světě. Podpůrné a sdílecí skupiny i odborné poradenství jsou dnes na dosah odkudkoli.

+1) Dodejte si sebejistotu a klid v procesu rozvodu

Získejte přehled o Vašich možnostech, právech, zorientujte se v průběhu rozvodu a rozvodových papírech. Dodáte si tak sebejistotu a klid v celém rozvodovém procesu a vyhnete se zbytečným chybám a komplikacím. Aby byl rozvod novým lepším začátkem, potřebujete dojít k řešení, které vyhovuje Vám, bývalému partnerovi(ce) i Vašim dětem. Znalosti Vašich práv, možností, ale také dovednost je vyjednat a uplatnit správně u soudu, Vám ušetří stres jak nyní, tak i v budoucnu, když budete potřebovat pravidla přizpůsobit nové situaci a aktuálním potřebám. Jak na to, se naučíte s průvodcem Rozvodem s klidnou hlavou. A nebudete na to sami – můžete počítat s mojí podporou.

"Jsem advokátka a mojí vizí je zvýšit procento lidí, kteří se dokáží ROZVÉST bez právníků. Dohodnout se a vše si snadno připravit k soudu sami. Snížit negativní dopad na děti. Rozvod podle mého průvodce může proběhnout rychle, vědomě a bez právních chyb. Mým darem je schopnost naslouchat lidem a mé právní vzdělání mi umožňuje tento dar uplatnit i profesně. Jsem autorkou on-line průvodce ROZVODEM S KLIDNOU HLAVOU. Můj příběh si přečtěte zde."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů